www.derelininsesi.net

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Karan: “Evdeki hesap çarşıya uymadı”

Karan: “Evdeki hesap çarşıya uymadı”

Tarih 24 Ocak 2018, 13:33 Editör hakan akbaş

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticiye şirin görünme adına uygulanan “İyi Tarım” projesinde evdeki hesabın çarşıya uymadığını ileri sürdü.

Karan yaptığı açıklamada, ‘iyi tarım’ adı altında fındık bahçelerinde yapılan bazı uygulama ve ilaçlamaların fındık dallarına zarar verdiğini savunarak, tekelci firma ve işbirlikçileri tarafından yürütülen ‘iyi tarım’ projesinden ziraat odalarına yansıyan hatalı uygulamaların sayısının son günlerde arttığını iddia etti. Fındık tarımı yapılan diğer ülkeler ile Türkiye’nin iklim ve coğrafi şartlarının bir olmadığına dikkat çeken Karan, “Fındık üreticilerimiz kendi arazilerinin toprak analizlerini yaptırmadan bu firmanın ‘iyi tarım’ projesini kesinlikle ve kesinlikle kendi arazilerinde uygulatmamalıdır. Amerika’da, Şili’de, İtalya’da şöyle yaptılar, böyle yaptılarla tarım olmaz. Burası Türkiye, buradaki fındık tarımıyla oradaki tarım arasında büyük farklıklar var. Fındıkta verim ve kalitenin artırılması bizimde en büyük arzumuz ancak, bu tür yanlış uygulamalar bırakın kalite ve verimin artırılmasını sağlamayı, bahçelerimize büyük zararlar verebilir. Yanlış ve zamansız yapılan bir ilaçlama ürünün hastalıklı doğmasına sebep olabilir. Üreticilerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ve Ziraat Odaları’nda görevli tarım danışmanlarının dışında hiçbir projenin tarafı olmamalıdır” dedi. “TARIM SİGORTANIZI YAPTIRIN” Fındıkta devlet destekli tarım sigortası başvurusu süresinin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladığını da hatırlatan Karan, üreticileri 10 Mart 2018 tarihine kadar ürünlerini güvence altına almaya davet etti. Bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve havaların sıcak geçmesi nedeniyle fındıkta karanfil doğumunun erken gerçekleştiğini belirten Karan, halen yağmayan karın fındıkta büyük risk oluşturduğunu, Mart veya Nisan ayında yağabilecek olan kar yağışının zirai dona davetiye çıkarabileceğini, üreticilerin işlerini şansa bırakmayarak, ürünlerini şimdiden güvence altına almalarını istedi.

Bu haber 135 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

Aksu deresine ‘Uzundere’ projesi

Aksu deresine ‘Uzundere’ projesi Duroğlu Belediyesi, beldeden geçen Aksu Deresi'ni adeta göle dönüştürerek, sahil görünümü oluşturdu.

Üreticinin kulağı fındık fiyatında

Üreticinin kulağı fındık fiyatında GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sahil kolda 2018 yılı fındık hasadının yarın resmen başlayacağını beli...

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Reklam

Hava Durumu

GIRESUN

Bu sitedeki haberlerin izinsiz kullanılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi