www.derelininsesi.net

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
FINDIK İÇİN FİYAT BEKLENTİSİ

FINDIK İÇİN FİYAT BEKLENTİSİ

Tarih 17 Mayıs 2017, 16:24 Editör

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TMO’nun yeni sezonda fındık alımı yapıp yapmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını istedi.

İki sezon boyunca fındık fiyatlarının yarı yarıya düşmesine rağmen müdahale edici bir politika ortaya koymadığı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i de eleştiren Bektaşoğlu “Bunun nedeni nedir, bu sürede üreticimiz ve ülkemizin döviz kaybı ne olmuştur” diye sordu. TBMM Başkanlığı’na Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bektaşoğlu, üreticide, TMO’nun yeni bir fiyat oluşturarak alım yapması şeklinde bir beklenti oluştuğunu vurgulayarak “2017-2018 yılı sezonu için bakanlığınızın fındık için oluşturduğu bir politika var mıdır, bunun için fındığın paydaşları olan Ziraat Odaları ve ihracatçı, sektör temsilcileriyle birlikte bir ortak çalışma yürütmekte misiniz” diye sorarak önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Fındık fiyatları iki sezon önceye göre 5-6 lira aşağı düşmesine rağmen, bakanlığınız ancak 24 Nisan itibarıyla mevcut fiyatı alım fiyatı olarak açıklamış ve TMO marifetiyle alımlara başlamıştır. Ancak bu kararla sadece üreticinin stokunda bulunan fındıkların kazanılması amaçlanmış, piyasada üretici, yerli sanayici ve ülkemiz lehine bir düzenleme sağlanamamıştır. Gelinen bu noktada, üretici ve sektörün merak ettiği konuların başında bakanlığınızın yeni sezonda izleyeceği tutum gelmektedir. Özellikle TMO’nun yeni belirlenecek ve fındığın gerçek değeri olan bir fiyatla alım yapması şeklinde bir beklenti oluşmuştur.” “PİYASAYI ÜRETİCİ LEHİNE OLUŞTURACAK YENİ BİR FİYAT AÇIKLAYACAK MISINIZ” “TMO kaç ton fındık alımı gerçekleşmiştir, alımı yapılan bu fındıklar nasıl değerlendirile- cektir” diyen Bektaşoğlu, Bakanlığın Giresun kalite fındığa kilogram başı 10.5, levant kalite fındığa ise 10 lira alım fiyatını neye göre, hangi maliyet hesapları kullanarak belirlediğini de sordu ve “Sizce Türk fındığının değeri bu fiyatlar mıdır? Bu fiyatın yabancı alıcılar ve onlarla birlikte hareket eden piyasa aktörlerinin belirlediği ve halen uygulanan fiyat olduğu bilinirken, piyasayı üretici lehine düzenleyecek yeni bir fiyat açıklamayı düşünmekte misiniz?” dedi. Bektaşoğlu önergesinin bir maddesinde de, “Külleme hastalığı ile Nisan sonu ve 9 Mayıs’ta yaşanan fırtına ve diğer doğal afetler nedeniyle fındık bahçelerinde meydana gelen tahribatın rekolte kaybına yol açacağı iddiaları varken, bunun boyutunu belirlemek ve üreticinin bu konudaki mağduriyetini önleyici bir çalışma yapacak mısınız?” diye sordu.

Bu haber 210 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

Aksu deresine ‘Uzundere’ projesi

Aksu deresine ‘Uzundere’ projesi Duroğlu Belediyesi, beldeden geçen Aksu Deresi'ni adeta göle dönüştürerek, sahil görünümü oluşturdu.

Üreticinin kulağı fındık fiyatında

Üreticinin kulağı fındık fiyatında GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sahil kolda 2018 yılı fındık hasadının yarın resmen başlayacağını beli...

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Reklam

Hava Durumu

GIRESUN

Bu sitedeki haberlerin izinsiz kullanılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi